Macierzyństwo

Jak radzić sobie z kolką u niemowląt

  • 30 czerwca, 2024
  • 3 min read
Jak radzić sobie z kolką u niemowląt

Jak rozpoznać kolkę u niemowląt?

Kolka jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi muszą zmierzyć się rodzice niemowląt. Jest to silny ból brzucha, który pojawia się u dzieci w wieku od 2 tygodni do 4 miesięcy. Objawia się on częstymi napadami płaczu, które mogą trwać nawet kilka godzin dziennie. Wiele rodziców nie wie jednak, jak rozpoznać kolkę u swojego dziecka i często mylą ją z innymi dolegliwościami.

Pierwszym objawem kłopotów z koliką jest głośne i nieustanne płacz dziecka. Najczęściej występuje on wieczorem lub w nocy, ale może pojawić się także w ciągu dnia. Niemowlę wydaje się być bardzo niespokojne i nie potrafi uspokoić się nawet przy pomocy kołysania czy karmienia. Kolejnym charakterystycznym objawem jest skurcz brzucha – dziecko może wyprostować nogi i napinać mięśnie brzucha podczas napadu kolki. Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka te symptomy, prawdopodobnie ma ono do czynienia z kolką.

Jakie są przyczyny kółek u niemowląt?

Niestety, przyczyny kółek u niemowląt nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że jest to problem bardzo powszechny i dotyczy nawet 1/5 dzieci w pierwszych miesiącach życia. Najczęściej kolka występuje u dzieci karmionych piersią, ale może pojawić się także u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiele badań wskazuje na to, że jedną z przyczyn kółek może być niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Innymi czynnikami mogą być alergie pokarmowe, stres czy napięcie emocjonalne matki.

Warto również zwrócić uwagę na dietę matki w przypadku karmienia piersią – niektóre produkty spożywcze mogą powodować nasilenie objawów kolki u niemowlaka. Należą do nich między innymi: cebula, czosnek, brokuły, kapusta czy fasola. Jeśli podejrzewasz, że dieta może mieć wpływ na kolkę u twojego dziecka, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Jak pomóc dziecku w przypadku kółek?

Niestety, nie ma jednoznacznej metody leczenia kółek u niemowląt. Każde dziecko jest inne i co działa dla jednego malucha, może nie zadziałać dla drugiego. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów kolki u dziecka.

Pierwszym sposobem jest odpowiednie karmienie dziecka. Jeśli karmisz piersią, warto zwrócić uwagę na swoją dietę i unikać produktów, które mogą powodować nasilenie objawów kolki. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, warto skonsultować się z lekarzem w celu wyboru odpowiedniego preparatu dla twojego dziecka.

Kolejnym sposobem jest masaż brzuszka – delikatne okrężne ruchy po brzuszku mogą pomóc w uspokojeniu dziecka i zmniejszeniu bólu. Dobrym pomysłem jest także kołysanie lub noszenie dziecka w chuście – bliskość ciała matki może działać kojąco na niemowlę i pomóc mu się uspokoić.

W przypadku silnych napadów płaczu, można spróbować podać dziecku specjalne krople lub herbatkę ziołową, które mają działanie uspokajające i przeciwbólowe. Warto jednak pamiętać, że każdy lek należy podawać dziecku tylko po konsultacji z lekarzem.

Kolka u niemowląt jest problemem, który może być bardzo frustrujący dla rodziców. Ważne jest jednak, aby zachować spokój i szukać rozwiązań, które pomogą ulżyć w bólu dziecku. Jeśli objawy kółek utrzymują się przez dłuższy czas lub są bardzo nasilone, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych dolegliwości.

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *