Kariera

Jak negocjować wynagrodzenie

  • 30 czerwca, 2024
  • 2 min read
Jak negocjować wynagrodzenie

Jak negocjować wynagrodzenie?

Negocjowanie wynagrodzenia jest nieodłączną częścią procesu rekrutacyjnego. Wiele osób boi się tego kroku, obawiając się odrzucenia lub konfliktu z potencjalnym pracodawcą. Jednak warto pamiętać, że negocjacje są naturalną częścią biznesu i mogą przynieść korzyści zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci skutecznie negocjować swoje wynagrodzenie:

1. Przygotuj się

Przed rozpoczęciem rozmowy o wynagrodzeniu warto dokładnie przygotować się do negocjacji. Zastanów się, jaka jest Twoja wartość na rynku pracy, jakie masz umiejętności i doświadczenie oraz jakie są średnie stawki w branży. Dzięki temu będziesz miał/a solidne argumenty podczas rozmowy.

Ponadto, warto również ustalić sobie minimalną kwotę, którą jesteś gotowy/a zaakceptować. Pamiętaj jednak, żeby nie wygłaszać jej od razu – lepiej zostawić sobie pole do manewru w trakcie negocjacji.

2. Bądź pewny/a siebie

Podczas rozmowy o wynagrodzeniu ważne jest, aby wykazać się pewnością siebie. Jeśli będziesz wyglądać na niepewnego/a lub niezdecydowanego/a, pracodawca może uznać, że nie jesteś przekonany/a do swojej wartości i łatwiej będzie mu Cię przekonać do niższej kwoty.

Pamiętaj również o odpowiedniej postawie – unikaj składania rąk czy krzyżowania nóg, ponieważ może to sugerować niechęć do negocjacji. Staraj się utrzymać kontakt wzrokowy i mówić zdecydowanym głosem.

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *